Jdi na obsah Jdi na menu
 


PASIVNÍ A NÍZKOENERGETICKÉ STAVBY

11. 2. 2014

image001.jpgPod pojmy pasivní a nízkoenergetické domy se rozumí energeticky efektivní budovy, jejichž největěí předností je nízkonákladovost a ekologičnost provozu. Princip spočívá v maximální možné úspoře energií. Ve srovnání s průměrnou evropskou zástavbou takový dům ušetří 70-90% energie na vytápění i chlazení (klimatizací) interiéru, především díky vysoce kvalitní izolaci, která minimalizuje tepelné ztráty. Kromě finanční úspory za vytápění je významným přínosem těchto staveb také redukce emisí CO2, která přispívá k ochraně životního prostředí.

Za nízkoenergetický dům (NED) považujeme v současnosti objekt, který má roční měrnou potřebu tepla do 30 kWh/m2. Při letošních cenách energií by náklady na vytápění nizkoenergetickéo rodinného domu neměly překročit 20 000Kč za rok. Základem pro nízkou spotřebu energie je kvalitní tepelná izolace stavby a energeticky úsporná okna s izolovanými dvoj- nebo trojskly.

Měrná potřeba pasivního domu (PD) činí maximálně 15 kWh/m2 za rok a náklady na vytápění se pohybují přibližně kolem 5 000 Kč ročně. Pasivní domy jsou také opatřené výbornou izolací a okny s trojsklem nebo dvojsklem a folií. Jejich princip je navíc založen na rekuperaci vnějšího a vnitřního vzduchu: chladný vzduch zvenčí je ohříván teplým vnitřním vzduchem. Rekuperátor tím ušetří až 90% tepla. Při stavbě PD je potřeba brát v úvahu mnoho faktorů: musíte počítat s umístěním domu v krajině (zejména s jeho orientací na jih a maximálním využitím solární energie), nadmořskou výškou, nezastíněním fasády, případně zatravněním střechy apod., ale i např. s příkonem domácích spotřebičů. K dobré ventilaci a výměně vzduchu napomáhají také vysoké stropy a co nejmenší množství chodeb a malých uzavřených prostorů.

senso-s.jpgTEPELNÉ ZTRÁTY

Tepelná ztráta je okamžitá hodnota tepelné energie, která z domu uniká prostupem tepla, zářením skrz průsvitné konstrukce (např. okna, dveře, střecha aj.), průvanem v nedostatečně izolovaných stavbách a větráním. Výpočet tepelných ztrát je poměrně komplikovaná operace, při které je nutné zohlednit mnoho dalších vlivů: stavební materiál a izolace, lokalizace objektu, sluneční energie, ale i vnitřní zdroje (elektrické spotřebiče, osoby a zvířata atd.) K orientace by měly v budoucnu sloužit energetické štítky na budovách.